Artėjant žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo sezonui, Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) balandžio 11 d. surengė konferenciją „Tiesioginių išmokų bei Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos su plotu susijusių priemonių aktualijos“.
Beveik 500 NMA socialinių partnerių, savivaldybių žemės ūkio skyrių bei seniūnijų specialistų dalyvavo nuotolinėje konferencijoje, kurios metu buvo pristatyti su plotu susijusių priemonių ir išmokų už gyvulius taisyklių pakeitimai, 2022 m. pasėlių deklaravimo naujovės, administravimo ir kontrolės pokyčiai, aptarti sankcijų ir skolų prevencijos veiksmai.
Konferencijoje sveikinimo žodį tarė ir svarbiausius teisės aktų pokyčius įvardijo žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis. Jis taip pat pasidžiaugė savivaldybių ir seniūnijų darbuotojų efektyvia pagalba ūkininkams: „apie 92 proc. paraiškų yra pateikiama seniūnijose, tai iš tikrųjų seniūnijos labai svarbų vaidmenį atlieka deklaravimo procese. Nuo Jūsų priklauso deklaravimo kokybė“.
NMA direktoriaus pavaduotojas Tomas Orlickas pristatė pagrindinius NMA tikslus – efektyvus paramos administravimas, sankcijų prevencija ir mažinimas tikriesiems ūkininkams, šiuolaikinių technologijų naudojimo plėtra.
„Šiemet planuojame, kad deklaravimo metu bus prieiga prie visos Lietuvos palydovinės informacijos 1 m tikslumu. Visos kovo pabaigos – balandžio pradžios Lietuvos vaizdas bus įkeltas į deklaravimo sistemą ir visi galėsime deklaruoti tiksliau. Tai daroma siekiant išvengti neatitikimų ir sankcijų, ir tai yra didelis žingsnis į priekį“, – pažymėjo T. Orlickas.
Vienas svarbiausių NMA siekių – greičiau atlikti patikras, dar greičiau mokėti išmokas ir netrukdyti ūkininkų fiziškai atvykus, o viską, kas įmanoma, patikrinti nuotoliniu būdu. Jį įgyvendinti padės diegiama Automatinė laukų nuolatinio stebėjimo sistema (ALNSIS), kurios duomenis jau nuo šių metų birželio mėnesio agentūros informaciniame portale, savo paskyroje, galės stebėti ir kiekvienas ūkininkas. Fizinių patikrų taip pat padeda išvengti ir programėlė „NMA agro“ – džiaugiamės, kad ją jau yra atsisiuntę ir aktyviai naudoja net 24 tūkst. naudotojų.
Konferencijos metu Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Išmokų už plotus skyriaus patarėja Jolanta Ašmonienė pristatė 2022 metų su plotu susijusių priemonių taisyklių pakeitimus ir naujoves.
ŽŪM Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vyr. specialistės Lina Šimonienė ir Neringa Michailovaitė pristatė išmokų už gyvulius 2022 m. taisyklių pakeitimus.
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Geografinių informacinių sistemų skyriaus vadovė Raminta Vitkauskienė konferencijos dalyviams ir stebėtojams pristatė 2022 m. pasėlių deklaravimo terminus ir Paraiškų priėmimo informacinės sistemos naujoves.
Su 2021 m. paramos administravimo aktualijomis supažindino ir 2022 m. laukiančius pokyčius pristatė NMA Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė.
Liutauras Šimkus, NMA Kontrolės departamento direktorius, pranešimo metu aptarė 2021 m. patikrų rezultatus bei pristatė 2022 m. patikrų planą, naujoves ir tarpinstitucinio patikrų optimizavimo rezultatus bei siekius.
Konferencijos metu tradiciškai pagerbti ir NMA direktoriaus padėkomis apdovanoti seniūnijų darbuotojai. Už pagalbą ūkininkams, deklaravusiems žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, apdovanoti: Plutiškių seniūnijoje dirbanti Kazlų Rūdos savivaldybės Infrastruktūros ir žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė Aistė Pauliukonienė, Pušaloto seniūnijos kvalifikuota darbininkė Vilma Knizikevičienė ir Žvirgždaičių ir Kudirkos Naumiesčio seniūnijose dirbantis Šakių rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus specialistas Vytautas Šimkonis. Už ūkininkų skatinimą naudotis elektroninėmis bendravimo su NMA priemonėmis padėkos įteiktos Upynos seniūnijos žemės ūkio specialistui Stasiui Rukui, Anykščių seniūnijos vyresniajai specialistei Daliai Kvaselienei ir Laukuvos seniūnijos žemės ūkio specialistei Virginijai Petkienei.
NMA dėkoja visiems dalyviams ir linki sėkmingo deklaravimo.
Konferencijos įrašą galite rasti čia.
Atnaujinimo data: 2023-11-17
Smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimo paraiškos – pirmumo eilėje
Fiksuotieji įkainiai pradedami plačiau taikyti Strateginio plano intervencinėse priemonėse