2024-02-12

Stiprinamas bendradarbiavimas nustatant nelegalių augalų apsaugos produktų naudojimą

Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) lankėsi Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) ir asociacijos „CropLife Lietuva“ atstovai. Institucijos aptarė tarpusavio bendradarbiavimą ir jo stiprinimo galimybes, siekiant nelegalių augalų apsaugos produktų naudojimo prevencijos

Susitikimo metu aptarta, kaip dar glaudžiau bendradarbiauti, kad būtų užtikrinta nelegalių augalų apsaugos produktų naudojimo prevencija, kontrolė, o pasitaikantys atvejai operatyviai užfiksuojami bei baudžiami.

Paramos gavėjai, siekiantys gauti išmokas už deklaruotus plotus, privalo laikytis valdymo reikalavimų (VR), pagal kuriuos nelegalių augalų apsaugos produktų naudojimas yra griežtai draudžiamas.  Naudojant nelegalius augalų apsaugos produktus, VR yra pažeidžiami.

NMA, gavusi VAT informaciją apie tokių produktų naudojimą laukuose,  fiksuoja pažeidimą ir taiko sankcijas.  Šiuo atveju, pažeidimas laikomas tyčiniu ir taikomos  vienos didžiausių sankcijų – jos siekia net 21 proc. nuo bendrai skiriamos paramos už deklaruotus plotus ir ūkinius gyvūnus sumos.

Institucijos sutarė, kad, siekiant užkardyti nelegalių augalų apsaugos produktų naudojimą, labai svarbu aktyviai komunikuoti apie šių produktų žalą bei taikomas sankcijas už jų naudojimą.

Ne mažiau svarbus ir visuomenės indėlis – aktyvūs ir neabejingi piliečiai raginami apie nelegaliai naudojimus augalų apsaugos produktus, nuodijančius mūsų šalies žemę, informuoti NMA bei VAT nurodytasis kontaktais. NMA pranešimus galima pateikti ir naudojantis visą parą veikiančia „Pasitikėjimo  linija“.

Susitikimo dalyviai  ne kartą akcentavo, kad tokios diskusijos ir galimybių paieškos yra labai svarbios ne tik susitikime dalyvaujančioms įstaigoms, bet ir itin reikšmingos šalies gerovei.