2025-01-09

Sąžininga ir skaidri paramos gavėjo veikla nulems trumpesnį projekto kontrolės laikotarpį

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) didelį dėmesį skiria rizikingiems projektams paraiškų vertinimo, projektų įgyvendinimo ir priežiūros etapais. Atsižvelgę į pastarųjų metų patikrų vietoje rezultatus, nusprendėme patobulinti projektų rizikingumo taikymo tvarką ir sumažinti administracinę naštą ūkininkams.

Naujai teikiamoms paraiškoms - trumpesnis kontrolės laikotarpis

Siekdami supaprastinti paramos administravimo ir priežiūros procesus, atsakingai ir kritiškai juos išnagrinėję, nusprendėme palaipsniui mažinti administracinę naštą, todėl šiuo metu pradėjome keisti pagal kai kurias priemones naujai teikiamų paraiškų kontrolės laikotarpį – jis trumpinamas nuo 5 iki 3 metų. Šis sprendimas jau taikomas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginį planą (SP) įgyvendinamoms LEADER priemonėms (NMA straipsnis čia), taip pat priemonėms „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“, „Labai smulkių ūkių plėtra“ bei pagal SP paramos priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ supaprastinta tvarka pateiktoms paraiškoms. Svarbu atkreipti dėmesį, jog pokyčius taikome tik naujai teikiamoms paraiškoms, o galutinį sprendimą dėl galimybės taikyti trumpesnį kontrolės laikotarpį priima Žemės ūkio ministerija, t. y. 3 metų projektų kontrolės laikotarpis nustatomas priemonės įgyvendinimo taisyklėse.

Tik rizikingi projektai bus prižiūrimi iki 5 metų

Net jei priemonės įgyvendinimo taisyklėse yra numatytas 3 metų kontrolės laikotarpis, projektams, kuriuos priskirsime rizikingų kategorijai pagal projekto rizikos tipus (dirbtinių sąlygų gauti paramą sukūrimas, paraiškoje numatytų rodiklių nepasiekimas nutraukus veiklą prieš laiką arba dalies rodiklių pasiekimas, numatytos veiklos nevykdymas / imitavimas, atrankos kriterijų neišlaikymas, projekto įgyvendinimas ne pagal patvirtintas sąlygas, investicijų nenaudojimas arba dalinis naudojimas projekte numatytoje veikloje), kontrolės laikotarpis bus pratęstas iki 5 metų, kaip numatyta SP administravimo taisyklėse.

Kadangi negalime iš anksto numatyti, kurie projektai rizikingi, paraiškos formoje pareiškėjų prašome iš karto nurodyti 5 metų planuojamus projektų priežiūros rodiklius – taip siekiame išvengti papildomo paklausimo ir paraiškos papildymo vertinimo metu, dėl kurio užtruktų galutinio sprendimo dėl paramos skyrimo priėmimas.

Projekto rizika nebeaktuali – kontrolės laikotarpis trumpės

Pakeitus rizikingumo taikymo tvarką, ėmėmės ir kitų priemonių, kurios taikomos atsižvelgiant į projekto rizikingumą, – nustačius, jog projektas nėra rizikingas, kontrolės laikotarpis bus trumpinamas iki 3 ar 4 metų.

Projektą laikysime nerizikingu ir jo kontrolės laikotarpis bus sutrumpintas po to, kai įgyvendinus projektą ūkyje dvejus metus iš eilės atliktos patikros bus pozityvios, t. y. jei pirmaisiais ir antraisiais projekto kontrolės metais abi patikros teigiamos, projektas nebus laikomas rizikingu ir trečiaisiais metais patikra vietoje nebus atliekama, o pasibaigus tretiesiems kontrolės metams baigsis ir projekto kontrolės laikotarpis. Jei pirmaisiais projekto kontrolės metais patikra bus neigiama, o antraisiais ir trečiaisiais metais patikros bus teigiamos, pasibaigus tretiesiems kontrolės metams, baigiasi ir projekto kontrolės laikotarpis. Jei dvi iš eilės teigiamos patikros bus trečiaisiais ir ketvirtaisiais projekto kontrolės metais, projektas taip pat nebus laikomas rizikingu, o projekto kontrolės laikotarpis baigsis pasibaigus ketvirtiesiems kontrolės metams. Bet jei dvi iš eilės patikros bus pozityvios ketvirtaisiais ir penktaisiais projekto kontrolės metais, projekto kontrolės laikotarpis išliks 5 metai.

Rizikingų projektų patikros atliekamos kasmet gegužės–birželio mėn., taigi, prieš jas atlikdami, atsižvelgę į naują tvarką, iki balandžio 1 d. peržiūrėsime visus rizikingus projektus ir panaikinsime naują tvarką atitikusių projektų rizikingumo požymius bei individualiai informuosime apie tai paramos gavėjus.

1 pav..JPG

2 pav..JPG

3 pav..JPG