2024-12-02

Partnerystės žemės ūkio srityje stiprinimas: pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Lietuvos ir Albanijos mokėjimo agentūrų

Lapkritį Albanijos mokėjimo agentūros (AZHBR) biure Tiranoje (Albanija) Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovybė ir AZHBR atstovai dalyvavo seminare. Dvi dienas trukusiame renginyje buvo dalijamasi patirtimi, kaip nustatyti pagrindinius kovos su sukčiavimu iššūkius ir formalizuoti būsimą bendradarbiavimą, keičiamasi Europos Sąjungos (ES) žemės ūkiui ir kaimo plėtrai skirtų fondų ir Pasirengimo narystei pagalbos priemonės kaimo plėtrai programos (IPARD) valdymo patirtimi, pagrindais, taip prisidedant prie Albanijos pasirengimo įstoti į ES.

NMA atstovavo direktorius Fortunatas Dirginčius ir direktoriaus pavaduotojas Tomas Orlickas, AZHBR – direktorė Ardita Kuci ir jos kolegos. Renginio pradžioje buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp NMA ir AZHBR. Vėliau vyko seminaras, skirtas sukčiavimo identifikavimo ir prevencijos sistemoms žemės ūkio ir kaimo plėtros srityse, veikiančioms Lietuvoje ir Albanijoje, siekiant sustiprinti kovą su sukčiavimu ir pagerinti abiejų mokėjimo agentūrų veiklos efektyvumą.

Pasirašytos sutarties tikslas – skatinti abiejų agentūrų bendradarbiavimą, dalijantis žiniomis, patirtimi ir geriausia praktika, susijusia su ES kaimo plėtros programomis. Keitimasis patirtimi ir dalijimasis žiniomis apims šias sritis: kaimo plėtros priemones, tiesiogines išmokas, Žemės sklypų identifikavimo sistemą (ŽSIS), Integruotą administravimo ir kontrolės sistemą (IAKS) ir rizikos valdymą, taip pat platesnio pobūdžio klausimus, susijusius su ES bendrąja žemės ūkio politika. Be to, sutartyje yra numatyta bendradarbiauti horizontaliais klausimais, įskaitant sukčiavimo prevenciją, sankcijų sistemų kūrimą ir rizikos analizę.

Sutartyje nurodomos pagrindinės bendradarbiavimo sritys, užtikrinančios, kad, naudodamasi NMA patirtimi, Albanija turėtų bendrą IPARD valdymo ir įgyvendinimo sistemą. Sutarties specialiosios nuostatos apima bendrą veiklą ir iniciatyvas: pažintiniai vizitai, konferencijos, internetiniai seminarai ir seminarai, skatinantys nuolatinį mokymąsi, bendros paraiškos ES ir kitų tarptautinių fondų finansavimui gauti, mokymai ir gebėjimų ugdymas per seminarus ir mokymosi darbo vietoje galimybės, prisidedant prie darbuotojų, dalyvaujančių valdant IPARD lėšas, profesinio tobulėjimo, konsultacijos ir kasdienė ekspertų pagalba.

NMA ir AZHBR pasirašyta bendradarbiavimo sutartis yra reikšmingas žingsnis, stiprinant dvišalius Albanijos ir Lietuvos mokėjimo agentūrų santykius bei padedant Albanijai pasiekti savo tikslą įstoti į ES ir sėkmingai integruotis.

Seminaro metu AZHBR atstovai pristatė savo institucijos struktūrą ir veiklą, susijusią su IPARD programos įgyvendinimu, o NMA atstovai supažindino albanus su Lietuvoje taikoma ES žemės ūkio ir kaimo plėtrai skirtų fondų administravimo praktika. Vėliau buvo diskutuojama apie bendradarbiavimo iniciatyvas, įtvirtintas renginio metu pasirašytoje bendradarbiavimo sutartyje.

Seminare pagrindinis dėmesys buvo skiriamas žemės ūkio paramos priemonių įgyvendinimo iššūkių ir jų galimų sprendimų aptarimui. AZHBR pristatė sukčiavimo identifikavimo ir prevencijos sistemą, pabrėždama dažnai pasitaikančius atvejus – „išpūsti“ komerciniai pasiūlymai, linijinė kainodaros praktika, dirbtinės sąlygos pagal priemonę „Investicijos į ūkių materialųjį turtą“.

NMA pristatė taikomus sukčiavimo prevencijos mechanizmus ir išskyrė bendras „raudonas vėliavėles“ (įspėjamuosius signalus), įskaitant viešųjų pirkimų taisyklių pažeidimus ir apgaulingais duomenimis grindžiamas paraiškas.

Abi agentūros pasidalijo nuomonėmis apie sukčiavimo rizikas pagal priemonę „Investicijos į žemės ūkio produktų perdirbimą ir rinkodarą“. AZHBR išskyrė pagrindines problemas – tai nepagrįstai didelės kainos, nepatvirtinti projekto vietos pakeitimai, skaidrumo principų nesilaikymas. Diskusijos taip pat buvo skirtos aptarti sukčiavimo rizikas pagal „Ūkių diversifikacijos ir verslo plėtros“ priemonę. AZHBR teikė klausimus, susijusius su sutartinių įsipareigojimų pažeidimais ir interesų konfliktais, taip pat aptarė „raudonų vėliavėlių“ identifikavimą valdant projektus. NMA pasidalijo patirtimi, kaip aptikti ir užkirsti kelią sukčiavimui šioje srityje, pabrėždama aiškių gairių ir stebėsenos sistemų svarbą.

Agentūrų atstovai aptarė sukčiavimo prevencijos sistemų tobulinimo galimybes ir sutarė dėl tolesnio bendradarbiavimo tobulinant sukčiavimo identifikavimo metodus, taip užtikrinant atitiktį ES reglamentams, kad būtų skatinama teisinga ir atskaitinga ES finansavimo sistema žemės ūkiui ir kaimo plėtrai, taip didinant ir IPARD valdymo efektyvumą Albanijoje.