KPP projektų įgyvendinimo terminas išimtiniais atvejais gali būti pratęstas
Informuojame, kad žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) administravimo taisyklės (Administravimo taisyklės), jose numatant galimybę paramos gavėjams, įgyvendinantiems investicinius projektus pagal KPP priemones, išimtiniais atvejais šių projektų įvykdymo terminą pratęsti iki 2025 m. rugsėjo 30 d.
Svarbu pažymėti, kad projektai turi būti įgyvendinti ir mokėjimo prašymai teikiami pagal paramos sutartyje (sprendime) numatytus terminus, o 2025 m. rugsėjo 30 d. (anksčiau buvo numatyta 2025 birželio 30 d.) yra paskutinė diena, kuomet NMA priims projektų, įgyvendinamų pagal šios programos priemones, mokėjimo prašymus. Žinotina, jog 2025 m. gruodžio 31 d. KPP programos laikotarpis privalo būti visiškai užbaigtas – iki šios datos Lietuva yra įsipareigojusi ne tik įvertinti pateiktus mokėjimo prašymus, bet ir išmokėti projektų vykdytojams visą KPP paramą.
Pasibaigus 24 mėnesių projekto įgyvendinimo laikotarpiui, bet esant būtinybei jį pratęsti, pakeitus Administravimo taisykles, dėl išimtinių aplinkybių, nurodytų Sankcijų už teisės aktų nuostatų pažeidimus įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones taikymo metodikoje (Sankcijų metodika), jis gali būti pratęstas, tačiau ne ilgesniam kaip 12 mėnesių laikotarpiui, o paskutinė projekto įgyvendinimo data turi būti ne vėlesnė kaip 2025 m. rugsėjo 30 d.
Atkreiptinas dėmesys, kad kiekvienas prašymas nukelti mokėjimo prašymo terminą bus nagrinėjamas individualiai – bus atidžiai įvertinamos prašymo nukelti terminą priežastys, t. y., ar jas buvo įmanoma numatyti teikiant paraišką, taip pat bus kreipiamas dėmesys į tai, ar per likusį laiką įmanoma įgyvendinti projektą, atsižvelgiama, kiek laiko projektas jau yra įgyvendinamas ir kokia pažanga yra padaryta.
NMA ragina projektų vykdytojus atsakingai suplanuoti darbus, įgyvendinti projektus ir, esant galimybei, teikti mokėjimo prašymus anksčiau nei nustatytas mokėjimo prašymo pateikimo terminas, t. y. nelaukiant paskutinės mokėjimo prašymo pateikimo dienos. Tuo tarpu pavėluotai teikiami mokėjimo prašymai priimami 60 darbo dienų po paramos sutartyje ar įgyvendinimo taisyklėse nustatyto pateikimo termino pabaigos. Mokėjimo prašymą pateikus pavėluotai, taikomos sankcijos – detali sankcijų apskaičiavimo ir taikymo tvarka nustatyta Sankcijų metodikoje. Ši nuostata netaikoma, jei bus nustatytas mokėjimo prašymo pateikimo terminas – 2025 m. rugsėjo 30 d.
Primename, kad kartu su mokėjimo prašymu paramos gavėjas privalo pateikti galutinę projekto įgyvendinimo ataskaitą, taip pat kitus atitinkamos priemonės įgyvendinimo taisyklėse bei paramos paraiškoje nurodytus dokumentus.
Mokėjimo prašymai NMA pateikiami užpildžius elektroninę formą Žemės ūkio ministerijos informacinės sistemos internetiniame portale adresu https://zumis.lt.
2025 m. rugsėjo 30 d. mokėjimo prašymų pateikimo terminas aktualus projektų vykdytojams, įgyvendinantiems projektus pagal visas KPP priemones, išskyrus „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ ir „Parama smulkiesiems ūkiams“ – pagal šias priemones paskutinė mokėjimo prašymo pateikimo data, kuria užbaigiamas KPP programos laikotarpis, yra 2025 m. vasario 28 d. Daugiau informacijos apie šiems paramos gavėjams aktualų mokėjimo prašymų pateikimo terminą – šiame straipsnyje.
Siekdama, kad NMA informacija pasiektų kuo daugiau NMA klientų, NMA parengė šio straipsnio radijo įrašą – jį rasite čia: NMA radijas – mokėjimo prašymų teikimas (aktualu įgyvendinantiems KPP priemones).
Nuotrauka iš istockphoto.com