Ūkio subjektai, ketinantys savo ūkyje taikyti bioekonomikos principus ir jais remdamiesi vystyti verslą, spalio 1 d. – lapkričio 29 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Investicijos į bioekonomikos verslus“.
Parama pagal intervencinę priemonę skiriamažemės ūkio produktų perdirbimui, kai pakeičiama jų cheminė ir fizinė sudėtis į aukštos pridėtinės vertės produktus, – taip bus prisidedama prie beatliekės veiklos ūkiuose ir novatoriškų produktų iš biomasės gamybos.
Šiam paraiškų teikimo etapui skirta 17 854 000 Eur paramos lėšų, iš jų – ne daugiau kaip 10 000 000 Eur Sostinės regionui.
Pareiškėjai – juridiniai asmenys
Dėl paramos gali kreiptis juridiniai asmenys:
Perdirbtas galutinis produktas turi būti Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedo produktas.
Projektas turi būti parengtas remiantis atlikta galimybių studija / tyrimu ir (arba) kitoje šalyje taikoma inovatyvia technologija bei jos pritaikomumu numatomam projektui. Investicijos turi pagerinti pareiškėjo veiklos rezultatus, pvz., gerinama žemės ūkio ir maisto produktų kokybė, plečiamos pardavimo rinkos, mažinamas neigiamas poveikis aplinkai, didinamas pelnas ir kt. Pareiškėjo numatomi gaminti produktai ir (arba) jų gamybai taikomos technologijos turi būti inovatyvūs Lietuvos mastu, t. y. pagal Projektų inovatyvumo vertinimo metodiką surinkti daugiau nei 50 proc. maksimalios svorio balų sumos ir būti reikšmingai arba išskirtinai inovatyvūs, kai skiriami balai naujumo kriterijui pagal naujumo šalies rinkoje požymį.
Paramos suma
Vienam projektui įgyvendinti gali būti skirta iki 5 mln. Eur, kompensuojant:
Vienam juridiniam asmeniui ir susijusiems asmenims per visą SP laikotarpį bendrai gali būti skirta iki 10 mln. Eur. Primintina, jog paraišką galima teikti tik įgyvendinus ankstesnį pagal šią priemonę patvirtintą projektą.
Juridiniams asmenims, kurie žemės ūkio produktų perdirbimo metu pagamina galutinį produktą, nepatenkantį į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedą, tačiau skirtą maistui ir (arba) pašarams, taikomi paramos ribojimai iki 300 000 Eur. Šiems paramos gavėjams parama teikiama vadovaujantis Reglamentu (ES) 2023/2831, SP Administravimo taisyklėse nustatyta tvarka ir laikantis šių nuostatų:
Tinkamos išlaidos
Pagal priemonę remiama numatytai veiklai vykdyti būtinų statinių (išskyrus gyvenamuosius pastatus ir administracinės paskirties pastatus) statyba, rekonstravimas ar kapitalinis remontas.
Paramos lėšomis remiamas naujų įrenginių, mechanizmų ir technikos, susijusios su vykdoma veikla ar visu gamybos ciklu, skirtos perdirbti, rūšiuoti ir pakuoti, plauti, šaldyti, atliekoms perdirbti ir tvarkyti, laboratorinei žaliavų, technologinio proceso ir produkcijos kokybės kontrolei, įsigijimas, specialios kompiuterinės ir programinės įrangos, skirtos įsigyjamai įrangai ar technologiniam procesui valdyti, įsigijimas, taip pat įskaitant ir finansinės nuomos (lizingo) išlaidas, kurios neviršija turto rinkos vertės, iškastinio kuro nenaudojančių investicijų įsigijimas.
Taip pat finansuojamos bendrosios išlaidos.
Projektas privalo būti įgyvendintas (įsigytos numatytos investicijos, jos turi būti įrengtos / įdiegtos ir veikiančios) per 24 mėnesius nuo paramos sutarties pasirašymo dienos. Tuo atveju, kai visas projekte numatytas įsigyti turtas bus įsigyjamas finansinės nuomos (lizingo) būdu, projektas turės būti įgyvendintas iki 2029 m. birželio 30 d.
Atrankos kriterijai
Pateiktos paraiškos bus vertinamos pagal atitiktį atrankos kriterijams – už tai joms bus suteikiamas atitinkamas balų skaičius, kaip nurodyta žemiau:
1. Pareiškėjas gamybos procese kaip žaliavą naudoja Lietuvoje užaugintus, pagamintus žemės ūkio produktus, kurie sudaro ne mažiau kaip 60 proc. žaliavos (tikrinama ataskaitiniais metais) – suteikiama 15 balų.
2. Projekte numatytas gamybos procese susidariusių atliekų perdirbimas (kartu su paraiška pateikiami technologinių procesų aprašai, pagrindžiantys, kad gamybos procese susidariusios atliekos bus perdirbamos arba tvariai panaudojamos kitai veiklai, pavyzdžiui, atliekos perduodamos / parduodamos kitam ūkio subjektui perdirbti (tikrinama įgyvendinus projektą ir visą projekto kontrolės laikotarpį) – suteikiama 10 balų.
3. Pareiškėjas numato perdirbti:
4. Pareiškėjas projekte numato investicijas į technologijas, kuriomis žemės ūkio produktai perdirbami į:
5. Pareiškėjas investuoja į gamybinių procesų skaitmeninimą (jei, vadovaujantis Projektų inovatyvumo vertinimo metodika, projektų inovatyvumo vertinimo skaitmeninimo kriterijus surinko ne mažiau kaip 3 balus) – suteikiama 10 balų.
6. Pripažintas žemės ūkio kooperatyvas:
Norint, kad paraiškos būtų toliau vertinamos, būtina surinkti 35 atrankos balus. Paraiškos, nesurinkusios 35 atrankos balų, bus atmestos.
Paraiškos – užpildžius elektroninę formą ŽŪMIS
Paraiškos Nacionalinėje mokėjimo agentūroje priimamos tik užpildžius elektroninę paraiškos formą, esančią Žemės ūkio ministerijos informacinėje sistemoje (ŽŪMIS). Kartu su paraiška teikiami dokumentai turi būti elektroninės formos, t. y. popieriniai dokumentai nuskenuoti PDF formatu. Paraiškos priimamos iki kvietimo teikti paraiškas paskutinės dienos, t. y. lapkričio 29 d. 24 val.
Naudinga informacija:
Nuotrauka iš istockphoto.com
Atnaujinimo data: 2024-09-12
Smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimo paraiškos – pirmumo eilėje
Fiksuotieji įkainiai pradedami plačiau taikyti Strateginio plano intervencinėse priemonėse